

АПИ 5Л ПСЛ1 спирално заварене челичне цеви (ССАВ)
Основни преглед
АПИ 5Л ПСЛ1 челична цев са завареним луком под водом (ССАВ).је стандардни ниво квалитета за цеви великог{0}}пречника који се користе у системима за пренос нафте, гаса и воде. ПСЛ1 је основни ниво квалитета са основним захтевима-без обавезног тестирања на удар, стандардних хемијских ограничења и само минималне чврстоће.
Процес производње ССАВ омогућава-исплатива производња цеви великог-пречника(од 8" до 160" ОД) коришћењем топло-ваљаних челичних котура формираних у континуитету у спирални облик и заварених са обе стране коришћењем процеса потопљеног лука.
Објашњење имена
| Парт | Значење |
|---|---|
| АПИ | Амерички институт за нафту |
| 5L | Спецификација за линијску цев |
| ПСЛ1 | Спецификација производа Ниво 1 – стандардни квалитет, основни захтеви |
| ССАВ | Спирално заваривање под водом – двострано{0}}аутоматско заваривање; заварени шав се одвија континуирано у спиралу дуж дужине цеви |
Кључне спецификације
| Атрибут | Опис |
|---|---|
| Стандард | АПИ 5Л (46. издање, усклађено са ИСО 3183) |
| Ниво квалитета | ПСЛ1 – стандардни квалитет за општу услугу |
| Оцене | A, B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 |
| Мануфацтуринг | Спирално заваривање под водом (ССАВ) – двострано-аутоматско заваривање |
| Опсег величина | 219 мм до 4064 мм(8" до 160") ОД |
| Валл Тхицкнесс | 3,2 мм до 40 мм(уобичајени опсег 5-25,4 мм) |
| Дужина | 6 м до 18 м стандардно; на располагању до 32 м |
| Крај завршнице | Обични крајеви, закошени крајеви (угао косине од 30 степени), са навојем |
Квалитет челика (АПИ 5Л ПСЛ1)
| Оцена | Снага течења (мин) | Затезна чврстоћа (мин) | Типична примена |
|---|---|---|---|
| A | 207 МПа (30.000 пси) | 331 МПа (48.000 пси) | Вода ниског{0}}притиска, дренажа, опште комуналне услуге |
| B | 241 МПа (35.000 пси) | 414 МПа (60.000 пси) | Општа услуга цевовода - НАЈЧЕШЋА |
| X42 | 290 МПа (42.000 пси) | 414 МПа (60.000 пси) | Средњи{0}}пренос притиска |
| X46 | 317 МПа (46.000 пси) | 434 МПа (63.000 пси) | Пренос већег{0}}притиска |
| X52 | 359 МПа (52.000 пси) | 455 МПа (66.000 пси) | Општи пренос |
| X56 | 386 МПа (56.000 пси) | 490 МПа (71.000 пси) | Пренос већег{0}}притиска |
| X60 | 414 МПа (60.000 пси) | 517 МПа (75.000 пси) | Пренос високог{0}}притиска |
| X65 | 448 МПа (65.000 пси) | 531 МПа (77.000 пси) | Висок{0}}притисак, на мору |
| X70 | 483 МПа (70.000 пси) | 565 МПа (82.000 пси) | Висок-висок{1}}притисак |
Хемијски састав (ПСЛ1)
| Елемент | Оцена А | Оцена Б | X42-X70 |
|---|---|---|---|
| Угљеник (Ц) мак | 0.22% | 0.26% | 0.26-0.28% |
| Манган (Мн) мак | 0.90% | 1.20% | 1.30-1.65% |
| Фосфор (П) мак | 0.030% | 0.030% | 0.030% |
| Сумпор (С) мак | 0.030% | 0.030% | 0.030% |
Напомена: За свако смањење од 0,01% испод максималног угљеника, дозвољено је повећање од 0,05% изнад максималног нивоа мангана, до 1,65%.
Механичка својства (ПСЛ1)
| Оцена | Снага течења (мин) | Затезна чврстоћа (мин) |
|---|---|---|
| A | 207 МПа (30.000 пси) | 331 МПа (48.000 пси) |
| B | 241 МПа (35.000 пси) | 414 МПа (60.000 пси) |
| X42 | 290 МПа (42.000 пси) | 414 МПа (60.000 пси) |
| X46 | 317 МПа (46.000 пси) | 434 МПа (63.000 пси) |
| X52 | 359 МПа (52.000 пси) | 455 МПа (66.000 пси) |
| X56 | 386 МПа (56.000 пси) | 490 МПа (71.000 пси) |
| X60 | 414 МПа (60.000 пси) | 517 МПа (75.000 пси) |
| X65 | 448 МПа (65.000 пси) | 531 МПа (77.000 пси) |
| X70 | 483 МПа (70.000 пси) | 565 МПа (82.000 пси) |
Толеранције димензија (АПИ 5Л ПСЛ1)
| Параметар | Опсег величина | Толеранција |
|---|---|---|
| Спољни пречник (ОД < 60,3 мм) | - | -0,8 до +0.4 мм |
| Спољни пречник (60,3-168,3 мм) | - | ±0.75% D |
| Спољни пречник (168,3-610 мм) | - | ±0,75% Д (макс. ±3,2 мм) |
| Спољни пречник (610-1422 мм) | - | ±0,5% Д (макс. ±4,0 мм) |
| Дебљина зида (т мање или једнако 5 мм) | - | ±0,5 мм |
| Дебљина зида (5 < т < 15 мм) | - | ±0.1t |
| Дебљина зида (т већа или једнака 15 мм) | - | ±1,5 мм |
Процес производње ССАВ
| Корак | Опис |
|---|---|
| 1. Сировина | Вруће{0}}ваљани челични намотаји испуњавају хемијске захтеве АПИ 5Л |
| 2. Одмотавање/Нивелисање | Челични калем је одмотан и нивелисан |
| 3. Глодање ивица | Ивице траке су глодане за правилно заваривање |
| 4. Формирање спирале | Челична трака се континуирано формира у цилиндрични облик под одређеним углом спирале |
| 5. Заваривање под водом | Двострана{0}}аутоматска тестера (изнутра и споља) прави спирални шав |
| 6. Заваривање НДТ | 100% ултразвучна или Кс{1}}инспекција завареног шава |
| 7. Хидростатичко испитивање | Свака цев појединачно испитана |
| 8. Завршна обрада | Крајња обрада, укошење, премазивање и обележавање |
Захтеви за тестирање (ПСЛ1)
| Тест Типе | Рекуиремент | Напомене |
|---|---|---|
| Цхемицал Аналисис | По парцели топлоте | Проверава границе састава |
| Тест затезања | По лоту | Проверава попуштање и затезну чврстоћу |
| Тест спљоштења | Обавезно | Проверава дуктилност и интегритет завара |
| Тест савијања | Обавезно | Проверава интегритет завара |
| Хидростатиц Тест | Свака цев | Провера интегритета притиска |
| НДТ (ултразвучна/вртложна струја) | 100% завареног шава | Стандардна пракса |
| Испитивање на удар (Цхарпи) | Није потребно за ПСЛ1 | Само ПСЛ2 захтева обавезно тестирање на удар |
Уобичајене апликације
| Апликација | Опис |
|---|---|
| Пренос нафте и гаса | Копнени цевоводи за сирову нафту и природни гас |
| Пренос воде | Општински и индустријски водоводи великог{0}}пречника |
| Дистрибуција природног гаса | Гасне мреже ниског до средњег{0}}притиска |
| Гатхеринг Линес | Упстреам нафтне и гасне операције |
| Струцтурал Апплицатионс | Шипови, носачи мостова, конструкција |
| Цеви за индустријске процесе | Рафинерије, хемијска постројења, производња електричне енергије |
Поређење ПСЛ1 и ПСЛ2
| Феатуре | ПСЛ1 | ПСЛ2 | Значај |
|---|---|---|---|
| Угљеник (Ц) мак | 0.26-0.28% | 0.12-0.24% | ПСЛ2 има строжу контролу |
| Сумпор (С) мак | 0.030% | 0.015% | 50% смањење ПСЛ2 |
| Снага приноса | Само минимум | Минимум и максимум | ПСЛ2 спречава материјале који су пре{1}}напорни |
| Однос-према{1}}затезности | Није наведено | Мање или једнако 0,93 | ПСЛ2 обезбеђује дуктилност |
| Испитивање утицаја | Није потребно | Обавезно | ПСЛ2 гарантује отпорност на ниске{1}температуре |
| Захтеви за НДТ | Стандард | строжије | ПСЛ2 пружа бољу детекцију кварова |
| Следљивост | Ниво серије | цев{0}}по{1}}цев | ПСЛ2 нуди комплетну документацију |
| Типична употреба | Општа служба | Критичан сервис, кисели сервис, ниска температура |
Кључне предности
| Предност | Опис |
|---|---|
| Исплативо{0}} | ССАВ процес је економичан за велике пречнике |
| Могућност великог пречника | Производи цеви од 8" до 160" ОД |
| Лонг Ленгтхс | Дужина до 32 м смањује захтеве за заваривање на терену |
| Висок интегритет завара | Двострано{0}}острано заваривање ствара један-квалитетни грумен заваривања |
| 100% НДТ | Ултразвучна или Кс{0}}инспекција стандарда завареног шава |
| Широки опсег оцена | А до Кс70 – погодно за различите захтеве притиска |
| Широка доступност | Обично га снабдевају произвођачи широм света |
Цоатинг Оптионс
| Цоатинг Типе | Најбоље за | Кључне карактеристике |
|---|---|---|
| црно (голо) | Стандардна завршна обрада млина | Привремена заштита |
| Лак/уље против -рђе | Привремена заштита | Краткорочна{0}заштита од корозије |
| 3ЛПЕ (3-слојни полиетилен) | Затрпани цевоводи | Одлична заштита од корозије, висока отпорност на ударце |
| ФБЕ (Фусион Бондед Епоки) | Нафтоводи и гасоводи | Јака адхезија, хемијска отпорност |
| Епоксид од катрана угља | Морске средине | Заштита{0}}за тешке услове рада |
| Галванизед | Примене на отвореном | Заштита од корозије |
Важна разматрања
1. ПСЛ1 је за општу службу
ПСЛ1је погодан за опште услуге, водоводе, не-критичне апликације
ПСЛ2је неопходан за услуге на ниским-температурама, киселе услуге (Х₂С окружења), регулисане цевоводе (ФЕРЦ, ДОТ) и критичне апликације
2. Ограничења величине ССАВ
Производња ССАВ је обично доступна од8" до 160" ОД
Мањи пречници (испод 8") се обично производе ЕРВ методама
3. Испитивање утицаја
ПСЛ1 радинезахтевају испитивање удара по Шарпију. Ако се очекује -услуга на ниским температурама, узмите у обзир:
Одређивање испитивања утицаја као додатног захтева
Надоградња на ПСЛ2 (која налаже тестирање утицаја)
4. Температурна ограничења
Максимална препоручена температура рада:350 степени (662 степена Ф)
Нема гарантоване отпорности на ниске{0}}температуре – није погодно за апликације испод{1}}нуле без процене
5. Еквивалентни стандарди
ГБ/Т 9711.1– Кинески еквивалент за ПСЛ1
ИСО 3183– Еквивалент међународног стандарда
6. Инспекција-треће стране
Доступне услуге инспекције укључују СГС, БВ, Ллоидс
Резиме
АПИ 5Л ПСЛ1 челична цев са завареним луком под водом (ССАВ).је стандардна квалитетна цев за транспорт нафте, гаса и воде великог{0}}пречника. Са класама од А до Кс70 и пречникима од 8" до 160", ПСЛ1 ССАВ цеви нуде исплативо решење за опште услуге где нису неопходни побољшани захтеви (тестирање на удар, строжа хемија).
Кључне карактеристике:
Стандард: АПИ 5Л ПСЛ1 – стандардни квалитет за општу услугу цевовода
Оцене: А до Кс70 – Б је најчешћи за опште услуге
Производња ССАВпроизводи цеви од8" до 160" ОДса дебљином зида до40 мм
Двострано{0}}заваривањествара један-квалитетни комад заваривања
100% ултразвучна инспекцијазавареног шава обезбеђује квалитет
Нема обавезног испитивања утицаја– погодан за примену на температури околине
Хидростатичко испитивањепотребно за сваку цев
Исплативо{0}}– најекономичнији за цеви великог{0}}пречника
Уобичајене апликације укључују:
Цевоводи за пренос нафте и гаса
Мрежа за пренос воде
Дистрибутивне мреже природног гаса
Сабирне и проточне линије
Конструкцијске примене (шипови, носачи мостова)
Индустријски процесни цевоводи
Приликом наручивања наведите:АПИ 5Л ПСЛ1, класа [нпр. Б или Кс52], ССАВ (спирално заварено под водом), величина (ОД к ВТ), дужина, завршна обрада (равна/кошена), захтеви за премазивање и сертификат за испитивање глодањем према ЕН 10204 тип 3.1Б.
За апликације које захтевају гарантовану отпорност на ниску{0}}температуру, строжију контролу хемије или могућност киселог сервиса, наведитеАПИ 5Л ПСЛ2уместо тога .





